Lampy z charakterem
8 mar 2019

Lampy z charakterem

Post by Redaktor

Jeszcze kilkanaście lat temu głównym oświetleniem w naszych domach była okazała lampa wisząca przy suficie niemal w każdym pomieszczeniu. Dodatki, jakie się pojawiały to małe lampki na biurkach dzieci czy kinkiet do czytania nad sypialnianym łóżkiem. Choć to i tak rewolucja w stosunku do lamp naftowych, oliwnych czy, idąc jeszcze dalej, świec, to jednak obserwując to, co się w temacie oświetlenia dzieje obecnie, jesteśmy skłonni powiedzieć, że czasy naszych rodziców to i tak prehistoria.

Czym świecimy?

Zapewne swoim przykładem w doborze oświetlenia, ale póki co nie o tym. Otóż wybór, jaki mamy nie jest łatwy bo temat jest nieskończony.

Samo oświetlenie można podzielić na ogólne (takie rozpraszające mrok), miejscowe, mające na celu podświetlenie biurka, stołu, blatu w kuchni. Jest też oświetlenie punktowe na przykład podświetlające okazały obraz. Oprawy do oświetlenia natomiast możemy mieć zarówno sufitowe, ścienne, stojące i meblowe. I tyle jeśli chodzi o łatwą część tematu bo im dalej w las tym więcej drzew. A temat lamp do salonu jest dla wielu z nas tym bardziej skomplikowany, gdyż miejsce to jest najbardziej wyeksponowane na widok publiczny. Chcemy by było wyjątkowe. Co zatem brać pod uwagę przy wyborze lampy do salonu by było nam łatwiej, szybciej, efektywniej?

Lampa w salonie

Lampa w salonie

Lampy do salonu

Lampy do salonu

Charakter wnętrza decyduje

Zgodnie z założeniem, oświetlenie ma funcję praktyczną. Jednak może, a i powinno stanowić również dekorację dopasowaną do stylu naszych wnętrz. I tak, na przykład w stylu industrialnym, w loftowych pomieszczeniach nastawionych na surowe drewno, metal czy beton nie powiesimy czy nie postawimy lampy z kloszem ozdobionym bogato w kryształki. W stylu skandynawskim natomiast dobieramy kolory pastelowe kloszy, które również mogą być wykonane z tkanin. Klimat ma być ciepły. Popularny obecnie styl nowoczesny charakteryzuje się dużymi przestrzeniami, geometrycznymi kształtami i minimalizmem. Lampy więc powinny cechować się prostotą, ale jednocześnie elegancją i ciekawym designem. Natomiast w stylu kolonialnym ciekawym akcentem byłyby lampy z kloszem ze skóry czy we wzór zwierzęcy typu panterka.

Co dalej z tymi lampami?

Gdy już styl wnętrza dokonał pierwszej selekcji, przed nami konfrontacje z rodzajami oświetlenia, jakie jest dostępne do salonu na rynku. W salonie możemy wykorzystać całe spektrum lamp od sufitowych przez stojące, po oświetlenie takich miejsc jak karnisz przy zasłonie czy witryny. Odpowiedni dobór lamp może nawet optycznie powiekszyć przestrzeń. Jeśli decydujemy się na wiszącą lampę ważna jest  wielkość pomieszczenia oraz to czy chcemy by stanowiła ona główne źródło światła czy też pełniła bardziej dekoracyjną funkcję. W mniejszych salonach zatem nie powiesimy lampy, która przerośnie gabarytami stół, a tym samym będzie przytłaczać. Natomiast sam kolor klosza zdecyduje o tym czy będzie jasno czy raczej zapanuje nastrojowy półmrok. Jasny klosz bardziej rozproszy światło, sprawi, że będzie jaśniej. Ciemny natomiast pozostawi pewien stopień mroku. Wszystko więc zależy od tego do czego ma nam służyć światło w danym miejscu. Lampy stojące natomiast z założenia nie są głównym źródłem światła lecz bardziej doświetlają pewne potrzebne nam miejsca, na przykład fotel do czytania czy miejsce do pracy. Na pewno stanowią one dopełnienie aranżacji i mają jeszcze to do siebie, że można je przestawiać więc i w przemeblowaniu nie przeszkadzają. Tego typu lampy podobnie, jak wiszące występują zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, w takich ilościach, że może rozboleć głowa. Przy wyborze może pomóc zarówno architekt wnętrz, jak i nasz własny charakter. Lampy bardziej stonowane, klasyczne czy raczej ekspansywne, nieoczywiste? Zatem, czy lampa wtopi się w otoczenie czy będzie szokować niekonwencjalnością zależy od nas i głównie to decyduje o stylu jaki nadamy naszym pomieszczeniom.

0 Comments

Leave a Comment