Kurs na instruktora nauki jazdy – jak wygląda? Jak zostać instruktorem?
21 lis 2022

Kurs na instruktora nauki jazdy – jak wygląda? Jak zostać instruktorem?

Post by Redaktor

Każdy, kto zdawał prawo jazdy wie, że nie jest to proste zadanie. Zdobycie nowych umiejętności, wykonanie wielu czynności na raz, nierzadko jazda w innym mieście oraz dochodzący do tego stres utrudniają zdobycie wymarzonego dokumentu. To wszystko byłoby jeszcze trudniejsze, a może wręcz niemożliwe, gdyby nie uczący nas instruktorzy nauki jazdy w „Nauka Jazdy Warszawa Gocław„. Jednak i oni musieli się tego kiedyś nauczyć. Jak wygląda egzamin na instruktora? Czy bardzo różni się on od zwykłego egzaminu na prawo jazdy? Czy każdy może zostać instruktorem? Na te pytania odpowiemy w tym artykule.

Już przed przystąpieniem do kursu przyszły instruktor napotyka wiele utrudnień i wymagań. Po pierwsze musi on posiadać prawo jazdy kategorii B już od co najmniej 2 lat. Swoje kwalifikacje dotyczące przygotowywania do egzaminów z innych kategorii uzyskuje dopiero po 3 latach doświadczenia jako instruktor prawa jazdy. Dodatkowo zawód wymaga posiadania orzeczenia psychologicznego oraz lekarskiego o braku przeciwwskazać do wykonywania zawodu. Kandydat nie może również być osobą skazaną w przeszłości wyrokiem sądu.

Sam program szkolenia obejmuje część teoretyczną (130h) oraz praktyczną (85h w kategorii B lub 65h w kategorii A). Zajęcia dotyczą psychologii, metodyki nauczania, prawa o ruchu drogowym, obsługi pojazdu, bezpieczeństwa ruchu, zasad prowadzenia ośrodków szkolenia, techniki jazdy oraz praktyki instruktorskiej.

Następujący po kursie egzamin obejmuje 3 etapy. Najpierw kandydat podchodzi do egzaminu testowego, następnie prezentacji wylosowanego tematu na podstawie przygotowanego konspektu oraz na koniec do egzaminu praktycznego na placu manewrowym i w mieście.

Cały proces nie jest zbytnio skomplikowany, jednak wymaga wiele zaangażowania ze strony kursanta. Miesięczne wynagrodzenie instruktora wynosi od 2500 do 3800 zł netto. Czy są to wystarczające zarobki w porównaniu do stresu i odpowiedzialności, jaką bierze na siebie? W końcu to on pośrednio decyduje o bezpieczeństwie uczestników ruchu drogowego oraz osoby uczestniczącej w kursie.

0 Comments

Leave a Comment