Jak malować farbą olejną?
12 lis 2021

Jak malować farbą olejną?

Post by Redaktor

Farby olejne przydadzą się do malowania różnego rodzaju powierzchni. Możemy za ich pomocą pomalować zarówno ściany jak i elementy drewniane, takie jak framugi okien i drzwi. Zanim jednak rozpoczniemy pracę powinniśmy odpowiednio się przygotować. Sprawdzamy jak malować farbami olejnymi, by efekt zawsze był zadowalający.

Pierwszy etap to przygotowanie powierzchni do malowania. Powinna być ona wyczyszczona ze wszelkich farb, które były tam wcześniej. Warto również delikatnie zmatowić powierzchnię papierem ściernym. Nie jest to obowiązkowe, ale dzięki temu olejne farby i lakiery będą lepiej trzymać się powierzchni. Przed samym nałożeniem pierwszej warstwy farby nie należy dotykać powierzchni, aby jej nie zatłuścić. Warto również przetrzeć miejsce malowania na przykład benzyną ekstrakcyjną, co usunie ewentualne niewidoczne zabrudzenia, które mogłyby doprowadzić do nieprawidłowego pokrycia farbą powierzchni w tych miejscach.

Kolejny etap to przygotowanie farby. Nie możemy po prostu otworzyć puszki i natychmiast rozpocząć pracy. Konieczne jest użycie rozcieńczalnika w odpowiednich proporcjach, a następnie dobre rozmieszanie całości. Farby i lakiery na bazie olejów dobrze współpracują ze wszystkimi rozcieńczalnikami dostępnymi na rynku, aczkolwiek możemy zakupić specjalną chemię, dla jeszcze lepszego efektu. Malując należy zamaczać tylko końcówkę pędzla w puszce, inaczej ryzykujemy rozchlapanie farby albo powstanie brzydkich zacieków na pionowych powierzchniach, takich jak ściany czy okiennice.

0 Comments

Leave a Comment